<<<       P  o  w  r  ó  t       <<<

Podsumowanie projektu Czego Sztuka w Puszczy szuka


Dnia 22.03.2016 roku rozpoczęliśmy cykl spotkań z panem Dariuszem Skibińskim, artystą i praktykiem teatralnym. Pierwsze zajęcia miały charakter teoretyczny. Poznaliśmy historię teatru i przyjrzeliśmy się jego zmianom na przełomie wieków. Rozpoczęliśmy od pierwszych greckich tragedii, a skończyliśmy na współczesnych sztukach teatralnych. Pan Skibiński szczegółowo opowiedział nam o funkcjonowaniu i wyglądzie antycznego miasta, o roli kobiet w tamtych czasach oraz o Dionizjach i tematyce ówczesnych przedstawień. Były też konteksty współczesne.. Obejrzeliśmy m.in. fragmenty wystąpień artystów cyrku Cirgue du Soleil. Pan Dariusz Skibiński opowiedział nam na zakończenie tego spotkania o kolejnych - zarówno teoretycznych, jak i praktycznych zajęciach.

Podczas drugiego spotkania z artystą Dariuszem Skibińskim, które odbyło się dnia 19.04.2016 roku, poznaliśmy znaczenie ruchu w teatrze i życiu codziennym. Zapoznaliśmy się z historią i rozwojem teatru tańca - od klasycznego baletu, w którym ważny jest sam ruch, po współczesne przedstawienie, w którym szczególne miejsce odgrywają emocje. By dokładniej przyjrzeć się zmianom, jakie zaszły w teatrze tańca, dla przykładu obejrzeliśmy rekonstrukcję spektaklu Maybe, w którym zaznaczono rolę brzydoty we współczesnej sztuce. Ujrzeliśmy również niezwykłe akrobacje artystów cyrkowych, w tym odwróconą piramidę z ludzi. Poznaliśmy też tradycyjne sztuki teatralne Azji - teatr no i teatr butoch, teatr okrucieństwa Antonina Artauda oraz zobaczyliśmy fragmenty spektakli Amelia, który, wykorzystując elementy tańca klasycznego, miał zbliżyć do siebie ludzi oraz Café Müller Piny Bausch, w którym autorka połączyła i taniec, i muzykę, i słowo. Na zakończenie tego spotkania pan Skibiński pokazał nam trailer spektaklu Tańcz Teatru A3 przez niego współtworzonego.

Trzecie spotkanie z panem Dariuszem Skibińskim odbyło się 22.04.2016 roku. Miało ono bardziej praktyczny charakter ,oprócz wykładu teoretycznego, uczestniczyliśmy w kilku ćwiczeniach. Miały one swoje odbicie w życiu codziennym. Mianowicie, poznaliśmy znaczenie ruchu, gestów oraz tańca w zwykłych sytuacjach. Pan Skibiński pokazał nam, co robić, by mówić wyraźniej, szybciej zapamiętywać czy lepiej wypaść podczas publicznego występu lub zdawania egzaminu ustnego. Większość z ćwiczeń, które nam zaprezentował, możemy wykonywać samodzielnie w domu, by było łatwiej nam się odnaleźć w wielu sytuacjach codziennych. Rady pana Dariusza Skibińskiego na pewno ułatwią nam funkcjonowanie we współczesnym świecie. To spotkanie zakończyło się zapowiedzią cyklu kolejnych praktycznych zajęć.

Dnia 10.05.2016 roku odbyło się już ostatnie w tym roku szkolnym , czwarte spotkanie z artystą i praktykiem teatralnym Dariuszem Skibińskim. Tym razem towarzyszyła mu również pani Marion Brand, która w ramach programu europejskiego Erasmus + współpracuje jako grafik ze stowarzyszeniem kulturalnym Pocztówka (zaprojektowała m.in. nowy plakat dla Festiwalu Wertep). Podczas czwartych już zajęć z panem Skibińskim wzięliśmy udział w kilku scenkach, które miały na celu ukazanie nam błędów, jakie popełniamy przez stres i zdenerwowanie. Każde nasze działanie zostało skomentowane przez pana Skibińskiego, który udzielił nam wielu praktycznych rad i wskazówek. Dowiedzieliśmy się, że poznanie swojego ciała, kontrola ruchów oraz myśli może ułatwić nam panowanie nad sytuacją.

Natalia Waśko klasa IB










<<<       P  o  w  r  ó  t       <<<