<<<       P  o  w  r  ó  t       <<<

    -->     I co z tymi maturami?



    Rok szkolny 2008/2009 zaobfitował w wiele zmian w polskim szkolnictwie. Jedną z nowości stało się ustalenie nowego, wcześniejszego terminu matur próbnych, które z lutego zostały przeniesione na początek stycznia. Czemu ma służyć takie przyśpieszenie? Ano temu, aby wszyscy uczniowie klas maturalnych podjęli próbę samodzielnego rozwiązywania zadań z przykładowych arkuszy egzaminacyjnych ilustrujących wymagania egzaminu maturalnego z wybranych przedmiotów. Kolejnym powodem jest podjęcie przez wszystkich nauczycieli próby wnikliwej oceny uczniowskich postępów oraz próba analizy przez pedagogów i maturzystów poziomu opanowania wymagań egzaminacyjnych i opracowanie programu działań w kolejnych miesiącach.
Maturzyści z naszego liceum w zdecydowanej większości popierają dany pomysł, o czym świadczy fakt, że z tak trudnym sprawdzianem wiedzy zmierzyło się aż 109 uczniów.
"Moim zdaniem matura próbna jest bardzo potrzebna, ponieważ pozwala nam na przygotowanie się psychicznie do prawdziwej matury i uniknąć zaskoczenia".
"Myślę, że przyśpeszony termin matur próbnych jest dobrym pomysłem. Jednak lepiej byłoby gdybyśmy wcześniej mieli możliwość napisania jeszcze jednego egzaminu"
"Próbna matura pozwala sprawdzić swoje możliwości przed prawdziwym egzaminem i ostatecznie przemyśleć wybór przedmiot."
    Nasi maturzyści po raz pierwszy zasiedli do próbnych arkuszy egzaminacyjnych (podobnie z resztą jak uczniowie ostatnich klas szkół średnich w całej Polsce) 9 stycznia. Wówczas 85 naszych starszych kolegów zmierzyło się z językiem polskim na poziomie podstawowym. Już w poniedziałek 12 stycznia czekała na nich próbna matura z języka obcego nowożytnego. W naszej szkole uczniowie mieli do wyboru język angielski, rosyjski oraz niemiecki. Większość maturzystów zdecydowała się zdawać egzamin z języka rosyjskiego: na poziomie podstawowym 22 osoby, natomiast na rozszerzeniu aż 29 uczniów! O egzamin z języka angielskiego pokusiło się 36 osób na poziomie podstawowym i 16 na rozszerzeniu. Najmniej uczniów "zdawało" maturę z języka niemieckiego tylko 6 (4 osoby na poziomie podstawowym i 2 rozszerzeniu). Nazajutrz- 13 stycznia - nadszedł czas na próbne matury z dowolnie wybranego przedmiotu. Najwięcej uczniów zdecydowało się na napisać maturę próbną z matematyki (17 osób na podstawach i 14 na rozszerzeniu) oraz z geografii (17 osób poziom podstawowy i 15 rozszerzony). Do sprawdzianu z WOS-u przystąpiło 18 chętnych (9 na podstawie i 9 na rozszerzeniu); egzamin z biologii pisało 14 uczniów (5 na poziomie podstawowym oraz 9 na rozszerzonym), a z chemii 4 w tym jedna osoba na rozszerzeniu.Fizykę na poziomie podstawowym zdawało tylko 3 uczniów.
    I jak się wydawało strach ma wielkie oczy, bo o ile przed przystąpieniem do egzaminu dojrzałości nasi trzecioklasiści byli pełni obaw i rozterek to dzisiaj w większości przypadków są już spokojni. "Tematy były ciekawe, ale nie było dużego zaskoczenia. Gdyby włożyć więcej pracy matura nie byłaby taka trudna"
    A zatem Kochani Trzecioklasiści! Życzymy Wam jak najlepszych wyników już na prawdziwym egzaminie maturalnym... Połamania piór!

Autorzy: Joanna Dąbrowska, Klaudia Łapińska oraz Natalia Mińko





fot. S. Czykwin



<<<       P  o  w  r  ó  t       <<<