<<<       P  o  w  r  ó  t       <<<

    -->     Fizyczny spektakl

W naszej szkole, 4 kwietnia 2008 r., miały miejsce pokazy doświadczeń fizycznych, które przygotowali pracownicy Instytutu Fizyki Uniwersytetu w Białymstoku:
- dr hab. Zbigniew Hasiewicz
- mgr Marek Brancewicz
- mgr Jan Kisielewski
- dr Marek Nikołajuk

Pokaz został zaprezentowany klasom matematyczno – fizycznym naszego liceum oraz kilku klasom z I LO i ZSZ w Hajnówce. Otworzył go dr hab. Zbigniew Hasiewicz - Prodziekan Wydziału Fizyki ds. dydaktycznych i studenckich. Prezentacja trwała ponad 2 godziny, w ciągu których eksperymentowaliśmy z ciekłym azotem, badaliśmy zjawiska związane z polem elektromagnetycznym oraz poznawaliśmy Wszechświat oczami astronoma. W czasie „zabaw z ciekłym azotem” było pokazane zachowanie się ciekłego azotu, kiedy znajdzie się w metalowej tubie. Obserwowaliśmy skraplanie na tubie tlenu zawartego w powietrzu. Na dowód tego, że był to tlen, spadające krople skierowane zostały na ledwo tlący się papieros (zwany w świecie nauki „żarnikiem tytoniowym” : )), co spowodowało jego gwałtowne rozżarzenie. Podobne zjawisko zaobserwowaliśmy z zapałką. Oprócz tego, sami przeprowadzaliśmy obserwacje. Wkładaliśmy ręce do pojemnika z azotem, aby doświadczyć jedynie chłodnego powiewu (azot ma temperaturę około -200 stopni Celsjusza), ale nic się nam nie działo, bo przy takiej różnicy temperatur, azot wręcz wyparowywał. Najbardziej ekscytującym momentem było zanurzenie pięknej róży w azocie, która stała się jeszcze piękniejsza w postaci zmrożonej. Po tym pięknym widoku, aby pokazać nam z jakim niebezpieczeństwem może wiązać się dłuższy kontakt z ciekłym azotem, róża została roztrzaskana na drobne kawałeczki przez uderzenie jej o blat stołu.
W drugiej części, przy pomocy zaawansowanej konsoli pomiarowej badaliśmy zjawisko indukcji elektromagnetycznej oraz ładowanie i rozładowywanie kondensatora w obwodach RC I RLC.
W trzeciej i ostatniej części został wyświetlony pokaz, w którym poznawaliśmy bliższe i dalsze zakątki Wszechświata. Dowiedzieliśmy się o wyglądzie Wszechświata, o rodzajach galaktyk i naszym miejscu w kosmosie.
Wszystkim niezmiernie się podobało. Nauczyliśmy się wielu niezwykle interesujących rzeczy i uzupełniliśmy braki w wiedzy.
Bardzo dziękujemy Panom za pokaz i czekamy na nowe ciekawostki ze świata fizyki.
Więcej zdjęć z pokazów można obejrzeć na stronie:
http://www.darmus.yoyo.pl

Krystian Parfieniuk, kl. I a












































<<<       P  o  w  r  ó  t       <<<