<<<       P  o  w  r  ó  t       <<<

    -->     Obchody Dnia Niezależnej Białorusi

25 marca 1918 - ta data istnieje w pamięci Białorusinów już od okrągłych 90 lat. Dzień Woli (Dzień Niezależnej Białorusi) - najważniejsza uroczystość narodowa, której obchody - zakazane przez władze białoruskie, legalnie odbywają się jedynie wśród mniejszości narodowych. Czy można więc przyznać słuszność pierwszemu zdaniu?
Dnia 25 marca w białostockiej klubokawiarni Fama odbyły się uroczystości związane z Dniem Woli. Na obchody przybyło wielu przedstawicieli białoruskiej mniejszości z terenów białostocczyzny. Swą obecnością zaszczycili artyści piszący w języku białoruskim, min. Znany i ceniony poeta Wiktor Szwed. Pojawili się najbardziej zasłużeni działacze ruchu białoruskiego w Polsce.
Niezabrakło i nas - uczniów biejliceja, którym nieobca jest historia wydarzeń z dnia 25 marca, zaszczepiana w naszej tożsamości na lekcjach historii i języka białoruskiego.
Uroczystość rozpoczęła się hymnem białoruskim, a zaraz potem nadszedł czas przemówień.
Wysłuchaliśmy m.in. wystąpienia dr. Olega Łatyszonka, oraz wcześniej wspomnianego Wiktora Szweda. Swoją chwilę na scenie miała także Zniczka, która zaprezentowała się tego dnia z repertuarem patriotycznych pieśni przy nastrojowym akompaniamencie gitary Piotrka Pietruczuka. Fenomenalny (jak zawsze) występ dała przewodnicząca BAS-u, Ilona Karpiuk. Na koniec miała miejsce projekcja filmu „The freedom day”, poruszającego istotę Dnia Woli dla pokoleń Białorusinów.

Tekst: Ania Pawłowicz
Zdjęcia: Kasia Janowska


Nauczyciele języka białoruskiego: Jan Karczewski i Olga Sienkiewicz


Podróż do Białegostoku swą grą umilał nam Piotrek


Trzy Anki i Aśka wśród publiczności w Famie


W trzech piosenkach Zniczce towarzyszył Piotr


Przemówienie poety, Wiktora Szweda





<<<       P  o  w  r  ó  t       <<<